еМагазин
Image default
Свет ТОП СТОРИИ

Проруската самопрогласена „Народна Република Луганск“ во источна Украина, би можела да одржи референдум за приклучување кон Русија

Проруската самопрогласена „Народна Република Луганск“ во источна Украина наскоро би можела да одржи референдум за приклучување кон Русија, изјави лидерот на сепаратистите во Луганск, Леонид Пашечник во изјава за руската агенција РИА, пренесува Би-Би-Си.

– Мислам дека во блиска иднина ќе се одржи референдум на територијата на Републиката. Народот ќе го искористи своето најголемо уставно право и ќе го каже своето мислење за приклучување кон Руската Федерација, рече Пашечник.

„Народна Република Луганск“ е самопрогласена парадржава во источна Украина, управувана од проруски сепаратисти.

Рускиот претседател Владимир Путин ги призна самопрогласените „републики“ Луганск и Доњецк како независни држави во пресрет на окупацијата на Украина иако станува збор за украински територии.

Луганск е најголемиот и главен град на истоимениот регион. Во самопрогласената република живеат околу 1,5 милиони луѓе.

МИА/Фото: Unsplash

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мега тендер: ЕСМ склучи договор со Марковски компани, вреден 46 милиони евра

Редакција

Во Македонија активни три пожари

Редакција

Тајландски лекари тврдат: Микс од лекови за грип и ХИВ помогналe за лекување на заболени од новиот коронавирус

Редакција