еМагазин
Image default
БЕСПАРИЦА

Просечната плата се намалила за 101 денар за еден месец

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јули 2019 година, изнесува 25.104 денари, што е намалување за 101 денар во однос на претходниот месец кога просечната месечна исплатена нето-плата по вработен изнесувала 25.205 денари, покажуваат најновите податоци на Државниот завод за статистика.

Во однос на јули, минатата година просечната плата по вработен е зголемена за 4,3 отсто.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Топ пет највисоки плати: Кои работници земаат двојно повеќе од просечната плата?

Над 300.000 работници може само да сонуваат просечна плата

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Европејците трошат стотици евра за одмор, повеќето Македонци сонуваат летување

Никола Осило

Секој припадник на Армијата ќе добива месечен надомест од околу 7.000 денари за станарина

Редакција

Пораст на трошоците на животот: Поскапеле лебот, овошјето, маслото, месото…

Никола Осило