еМагазин
Image default
Бизнис

Просечната плата во март се зголеми на 26.422 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во март 2020 година изнесувала 26.422 денари што во однос на истиот месец лани е зголемување за 7,4 отсто, соопшти Државниот завод за статистика.

Зголемувањето на нето платата се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: образование (12,2 отсто), трговија на големо и трговија на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли (11,2) и преработувачка индустрија (9,8 проценти).

Намалување на просечната месечна исплатена нето-плата во однос на претходниот месец е забележано во секторите: објекти за сместување и сервисни дејности со храна (15,6 отсто), уметност, забава и рекреација (15,4) и стручни, научни и технички дејности (9,9).

ПОВРЗАНИ  ВЕСТИ

Сите детали: Нови услови за мерката 14.500 денари субвенции за плати во стопанството

Топ пет највисоки просечни плати: Програмерите го загубија првото место

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Гранит“ го доби тендерот на Град Скопје за изградба на булевар „АСНОМ“ вреден 5,9 милиони евра

Редакција

Пендаровски на Самитот „Македонија 2025“: Младите мора, првата шанса за успех да ја добијат дома

Редакција

Владата ќе подели ваучери од 6.000 денари на 100.000 граѓани за одмор во Македонија

Редакција