еМагазин
Image default
Бизнис

Просечната плата за еден месец се зголемила за 398 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во март 2019, изнесува 24.590 денари, што е зголемување за 398 денари во однос на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во февруари 2019 година која изнесувала 24.192 денари.

Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во март 2019 година, во однос на март 2018 година се зголемила за 3,8 отсто.

„Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Дејности на здравствена и социјална заштита (11.4 %), Земјоделство, шумарство и рибарство (8.2 %) и Транспорт и складирање (7.8 %).

Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите: Финансиски дејности и дејности на осигурување (9.5 %), Информации и комуникации (8.5 %) и Рударство и вадење на камен (6.0 %)“, соопшти ДЗС.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Топ пет најплатени професии: Програмерите убедливо на врвот

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Убава вест за акционерите: „Оилко“ започнува со исплата на дивиденда

Никола Осило

Големо намалување: Бензините поевтинуваат за четири денари, дизелот за 3,5

Редакција

Плаќање на патарина со ТАГ: Најбрзо ќе поминете, но и поскапо чини

Редакција