еМагазин
Image default
Свет ТОП СТОРИИ

Протестите на „жолтите елеци“ не беа за џабе: Макрон вети зголемување на минималната плата за 100 евра

Францускиот претседател Емануел Макрон вети зголемување за 100 евра на минималната месечна плата во Франција што работодавците нема да ги чини ништо.

Во 13-минутен телевизиски говор, осврнувајќи се на барањата на движењето на „жолтите елеци“, францускиот претседател изјави дека прогласува „социјална и економска вонредна состојба“.

Макрон, исто така, соопшти дека планираните даночни зголемувања на пензиите нема да важат за оние со приходи помали од 2.000 евра.

– Работодавачите кои можат да си го дозволат тоа треба да им платат на своите работници посебен бонус на крајот од годината, кој ќе биде ослободен од даноци и социјални давачки – рече Макрон.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Згрозувачки сцени од Франција: Како полицијата се справува со лице во инвалидска количка

 (Фото) Славната Ума Турман со подршка на протестите на „жолтите елеци“

Запознајте го Гислан Кутар, францускиот автомеханичар кој стои зад идејата демонстратите во Франција да носат „жолти елеци“

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Твитер за „Северна Македонија“: „Дали Груевски може да се врати, пошто државата која го гонеше веќе не постои?“

Редакција

ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за избори: Можни датуми 25 ноември, 2 декември, 9 декември или на пролет

Редакција

Бразил нема пари за да се бори против пожарите во Амазонија

Редакција