еМагазин
Image default
Свет ТОП СТОРИИ

Прв пат во историјата: Температурата на Антартикот над 20 степени

Рекордно висока температура од 20,7 степени Целзиусови измериле бразилски научници на островот Сејмор на Антартикот што е прв ваков случај забележан во историјата, објави Гардијан.

Претходно, рекордот на највисока температура од 19,8 степени беше измерен во далечната 1982 година на островот Сињи на Антартикот.

Научниците стравуваат дека новиот рекорд е последица на глобалното затополување.

Фото: mawsaat.com

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Галерија) Ветерот во Скопје ја однесе фасадата на МЕПСО, оштетени и други објекти од „Скопје 2014„

Редакција

„Не збори со непознати“, така ги испративме децата утрово на школо

Силвана Жежова

(ВИДЕО) Како изгледа личниот, блиндиран воз на Ким Џонг Ун, кој Северна Кореја го добила од Сталин

Редакција