еМагазин
Image default
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Првата пушка против фашистите пукнала пред 11 октомври

И пред 11 октомври 1941 година, од кога се смета дека македонскиот народ се дигнал против бугарските и италијанските фашистички окупатори дошло до вооружен отпор против непријателот.

Така, на 8 септември Лазо Колевски убива бугарски стражар кај Богомилскиот тунел, истиот ден во Скопје, Боро Петрушевски убива бугарски војник, на 7 октомври во Скопје е извршен обид за убиство на агентот Мане Мачков, во кој загинува Благоја Деспотовски – Шовељ, а на 8 октомври Трајко Бошкоски – Тарцан, пробивајќи се низ непријателскиот обрач во Прилеп, убива еден непријателски полицаец.

Користени материјали од Википедија

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Востанието против фашистите на 11 октомври во Прилеп го започнале 16 партизани

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) СДСМ со ВМРО-методи: Полноќно сечење на зеленилото во Аеродром

Никола Осило

Сергеј Самсоненко назначен за управител на авиокомпанијата „Сис авиејшн“

Никола Осило

(Фото) Ретро стил во современа форма: Нова фотосесија за Bitsiani есен/зима 2018

Редакција