еМагазин
Image default
ЖИВОТ

Првични резултати: Пнеумококна бактерија е причина за смртта на девојчето

Се уште се прават испитувања за причината поради која на Клиниката за детски болести вчера почина две и полгодишното девојче, а според првичните резултати се работи за пнеумококна бактерија, односно инвазивна пнеумококна болест, изјави директорката на Клиниката за детски болести, Катерина Ставриќ, денеска пред Клиниката.

Ставриќ рече дека детето било примено на интензивна нега во понеделникот попладне, во тешка клиничка слика на сепса. Детето претходно било релативно здраво, со респираторена инфекција и една недела било третирано од страна на матичен лекар.

– Дента поради влошување на состојбата е донесено на Клиниката. Примено е на Оддел за интензивна нега, поставено на респиратор, но и покрај сите преземени тераписки процедури по престој од 12 часа детето почина, се вели во соопштението од Клиниката за детски болести.

На Клиниката за детски болести, како што информира Ставриќ, во моментов има околу 30 деца со грип и околу десет деца со морбили.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Има ли крај: Почина 2,5 годишнo дете на Клиниката за детски болести

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Галерија) По 13 години: Средба на пратеничката група на СДСМ, мандат 2002-2006

Редакција

Спасовски со препораки што можат да помогнат во случаи на исчезнати лица

Редакција

За пет години во Македонија 203 жени умреле од кацрином на грло на матка

Редакција