еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Првиот човек на Алкалоид, Мукаетов: Не кочи бирократијата на границите, тоа треба да се реши

Генералниот директор и претседател на Управниот одбор на македонската компанија Алкалоид, Живко Мукаетов во интервју за регионалната телевизија N1, вели дека секоја земја на Балканот има некоја своја филозофија и начин како се поставени законите, па затоа треба да се работи на хармонизација на законодавството.

Како што наведува, таксите и даноците се различни во блиски земји и додава дека и покрај тоа што секоја од овие земји е членка на ЦЕФТА, се обидува да го заштити своето производство, што е контрапродуктивно, бидејќи компаниите треба да се борат на слободен пазар.

„Има некои сегменти кои се хармонизирани, но има некои кои не се и треба да се работи на тоа. Застојот на границите е контрапродуктивен, гужви, документи, средства кои компаниите ги трошат за бирократија…„, вели Мукаетов и подвлекува дека треба да се надмине суетата и да се најде подобар начин за сите страни, бидејќи сме мал пазар.

Целото интервју на N1 погледнете го во видеото:

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Детален преглед: Какви новини носи предлог-законот за јавни набавки?

Никола Осило

Топ пет највисоки плати: Програмерите и воздухопловците во тесна трка

Никола Осило

Играорецот кој го постави албанското знаме на Самoилова тврдина доби парична казна и забрана за влез во државата

Редакција