еМагазин
Image default
БЕСПАРИЦА

Прво консултација со бизнис-секторот, па зголемување на прагот за минимална плата

Во однос на зголемувањето на минималната плата, премиерот Зоран Заев денеска изјави дека Владата само предложува, но ќе се дискутира со сите економски чинители за овој предлог.

-Имаме намера да отвориме дијалог за минималната плата со синдикатите и со работодавачите. Ние сме убедени дека во едно праведно и солидарно општество државата треба да преземе вакви чекори, а тоа да не биде на штета на никој од учесниците во постапката. Претходната корекција на минималната плата помогна да се раздвижи спиралата за зголемување и на другите плати – изјави Заев кој вчера најави дека Владата размислува да предложи зголемување на загарантираната минимална плата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Владата размислува за зголемување на загарантираната минимална плата

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

За фирмите субвенции од 14.500 денари за вработен и 50% субвенционирање на придонесите за плата

Редакција

Бездомните лица под Кале ќе бидат згрижени во установи за социјална заштита

Редакција

Препораките на РКЕ остануваат на сила: Нема исклучување од струја, парно и вода додека е вонредна состојба

Редакција