еМагазин
Image default
Македонија

Прво законски измени за изгледот на личните документи, потоа издавање со новото име

Граѓаните ќе добијат лични документи со новото име, откако ќе се сменат законите и подзаконските акти кои го регулираат изгледот и употребата на личните документи на граѓаните, информираа од МВР за meta.mk.

– По објавувањето во „Службен весник“ на одлуката за стапување во сила на името „Република Северна Македонија“ ќе се сменат законите и подзаконските акти кои го регулираат изгледот и употребата на личните документи на граѓаните. Потоа, согласно законските одредби, ќе биде спроведена јавна набавка и ќе бидат набавени обрасците за новите лични документи. До тогаш граѓаните непречено можат да ги користат постојните лични документи. За каква било промена, граѓаните ќе бидат навремено информирани – информираат од МВР.

Мета

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Документи со новото име граѓаните ќе добиваат откако МВР ќе направи набавка

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Обезбедени се 80 пратеници или власта блефира: Почнува процедурата за уставните измени

Редакција

На судењето за „Титаник“ досега се презентирани 1.800 од околу 5.900 материјални докази

Редакција

Иванов и порачал на Могерини дека неговиот став е непроменет

Редакција