еМагазин
Image default
Локално

Психичко малтретирање во Неготино: Професор натерал ученик да решава задачи на натпревар во име на синот

Професор од Неготино наместо своето дете од трета година, на државен натпревар однел дете од четврта, кое решавало во име на синот на професорот. Матурантот освоил трето место. Реагирале родителите на матурантот, а за случајот бил известен и просветен инспектор и полиција.

Од Државниот инспекторат за образование и полицијата велат дека има случај со кој се запознаени.

„Во однос на Вашето прашање за одвивање натпревар од електро струка на кој учестувале ученици и наставник од СОУ „Св. Кирил и Методиј“ – Неготино, Ве известуваме дека Државниот просветен инспекторат има постапувано по реакција на група родители, во текот на јули 2019 година.

Од Државниот просветен инспекторат констатирани се повреди кои ги сторил наставник, менторот на учениците, издаден е прекршочен платен налог за наставникот согласно Законот за средно образование, кои се однесуваат на психичко малтретирање на ученик и тој е реализиран“, велат од Инспекторатот.

Со записник било констатирано дека е известено во МВР. До училиштето од страна на Државниот просветен инспекторат дадено било и укажување со записник, да се поведе дисциплинска постапка против наставникот.

Портпаролот на СВР Велес Верољуб Додевски рече дека на 29 јуни 2019 година неготинската гимназија пријавила таков случај и се работи на расчистување.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Општина Карпош нуди финансиска помош за санација на станот опожарен на „Рузвелотва“

Редакција

Измама: Му зела 1.000 евра на гостиварец за да ја „вработи“ девојка му во државна институција

Редакција

Скопјанка пријавила физички напад од таксист

Никола Осило