еМагазин
Image default
БЕСПАРИЦА

Работат но се сиромашни: Стапката на сиромашни вработени лица изнесува девет проценти

Македонската платформа против сиромаштија денеска ќе го одбележи Меѓународниот ден за искоренување на сиромаштијата, 17 октомври во Скопје.

Годинава, како што информираат од Македонската платформа против сиромаштија, активностите се под слоганот „Сиромашните се луѓе, не статистика!“ и „Повеќе од бројка“ кој треба да сугерира на хетерогеноста, обемноста и сложеноста на групата сиромашни.

Во нашата земја, според официјални податоци на Државниот завод за статистика, стапката на сиромашни лица изнесува 22,2 проценти, стапкатата на сиромашни вработени лица е 9.0 %, додека стапката на сиромашни пензионери е 7,7 %.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Третина од македонските граѓани неможат навреме да си ги платат сметките

Редакција

Поддржан и дополнет предлогот за отпис на каматите од долгови

Редакција

Просечната плата се намалила за 101 денар за еден месец

Никола Осило