еМагазин
Image default
Бизнис

Раст на долгот на граѓаните и фирмите на новата Листа на должници на УЈП

На најновата Листа на должници на Управата за јавни приходи (УЈП) објавени се 1.937 должници – правни лица (повеќе за 3 од претходната листа) и 2.524 физички лица (повеќе за 115 од претходната листа).

Вкупно објавениот нето долг во Листата бр.6/2019 изнесува 8.945.217.255 денари, повеќе за 245.140.071 денари од претходната листа.

Нето-долгот за даноци и придонеси изнесува 8.798.781.524 денари (повеќе за 229.551.387 денари од претходната листа), додека долгот за царински давачки е 146.435.731 денари (повеќе за 15.588.684 денари од претходната листа).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Познати бизнисмени и јавни и државни претпријатија на новата Листа на должници на УЈП

Нова листа на должници на УЈП: Проверете дали сте на неа

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Владимир Ефтимоски ја зголеми сопственоста во Стопанска банка Битола на 16.501 акција

Никола Осило

„Макпетрол“ откупи сопствени акции

Никола Осило

„КБ Прво пензиско друштво“ оствари добивка од 2,1 милиони евра

Никола Осило