еМагазин
Image default
Бизнис

Раст на вкупните средства на осигурителните друштва

Вкупните средства на осигурителните друштва во првиот квартал од годината, остварија раст од 4,7%, на квартална основа и од 9,6% на годишна основа, главно заради вложувањата во должнички хартии од вредност, соопшти Народната банка.

„Покрај хартиите од вредност, кварталниот раст е резултат на техничките резерви на осигурување и останатите побарувања, додека за годишниот раст придонесоа валутите и депозитите и сопственичките хартии од вредност.

На страната на обврските, растот на квартална основа е одраз на речиси еднаквиот прираст на останатите обврски и на техничките резерви на осигурување, додека годишниот раст во најголем дел се објаснува со техничките резерви на осигурување“, соопшти НБРМ.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Бирото за јавни набавки вработува 12 лица, плата до 35.800 денари

Никола Осило

Инвестиција од 6 милиони евра: Отворена фабриката на турски „Чагатај Кабло“ во Бунарџик

Редакција

„Македонски Телеком“ ги „шие“ останатите оператори според бројот на претплатници на интернет

Никола Осило