еМагазин
Image default
БЕСПАРИЦА

Растат каматите на новите кредити, а паѓаат на штедните влогови

Во јуни 2018 година просечните каматни стапки на вкупните кредити и вкупните депозити и натаму се намалуваа и се сведоа на 5,57% и 1,45%, соодветно, со што во однос на претходниот месец забележаа намалување од 0,04 процентни поени и 0,01 п.п., соодветно, соопшти Народната банка.

„Просечната каматна стапка на новоодобрените кредити во јуни изнесува 4,97%, што претставува месечно зголемување од 0,04 п.п. Од друга страна, по растот во мај, во јуни просечната каматна стапка на новопримените депозити оствари месечен пад од 0,14 п.п. и изнесува 1,29%“, соопшти НБРМ.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Сопствениците на станови исклучени од парно нема да плаќаат паушал ако живеат во нив

Редакција

Како живее еден македонски студент и колку пари му се потребни во месецот

Редакција

Поскапеле кафаните

Никола Осило