еМагазин
Image default
Бизнис

Растот на БДП во првиот квартал 4,1 отсто, најголем во земјоделството и градежништвото

Државниот завод за статистика објави дека растот на бруто-домашниот производ (БДП) во првиот квартал годинава е 4,1 отсто.

Според податоците во првото тримесечје годинава, најголем пораст е забележан во земјоделството, шумарство и рибарство од 13,6 отсто, градежништво од седум отсто и трговијата на големо и трговијата на мало, поправка на моторни возила и мотоцикли, транспорт и складирање, објекти за сместување и сервисни дејности со храна од 6,6 отсто.

Финалната потрошувачка на домаќинствата вклучувајќи ги непрофитните институции што им служат на домаќинствата, во првото тримесечје од 2019 година номинално растеле за 3,9 отсто, а нејзиното учество во структурата на бруто-домашниот производ изнесува 63,5 отсто.

Во истиот период, извозот на стоки и на услуги номинално се зголеми за 14,9 отсто, покажуват податоците, а увозот на стоки и на услуги забележа зголемување во номинален износ од 12,6 отсто.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Преполовен извозот на македонски зеленчук во Русија

Никола Осило

Агенцијата „Партнер“ го доби тендерот на УЈП за привремени вработувања вреден 326.000 евра

Никола Осило

Директорката на УЈП за сметките на Груевски: Не сме истражен, туку даночен орган

Редакција