еМагазин
Image default
Македонија

Ратификацијата на Преспанскиот договор во Грција одекна во светските медиуми

„Би-би-си“, „Си-ен-ен“ и повеќе дурги водечки медиумски куќи во светот по ратификацијата на Преспанскиот договор во Грција објавија опширни анализи за долгогодишнио спор меѓу двете земји и за патот до решението.

„Би-би-си“ во сторија со наслов „Македонија и Грција: Како го решија 27-годишниот спор“ пишува дека грчкиот парламент го изгласал договорот иако анкетите покажувале дека две третини од Грците се против него. Понатаму во детали се објаснува заошто спорот траел толку долго.

„Си-ен-ен“ во сторија со наслов „Македонија ќе го смени името. Еве зошто е тоа важно“ пишува дека решението за спорот е најзначаен дипломатски чекор на Балканот по завршувањето на војната во Босна и Херцеговина во детали се објаснува патот до решението.

„Вашингтон пост“ пишува дека грчките законодавци го ратификувале договорот и ги пренесува честитиките од Заев и европските официјални лица.

Фото: Влада

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Стани Зелче, ФИРОМ почина“: Твитер за ратификацијата на Договорот од Преспа и во Грција

(ВИДЕО) Во Грција биеjа камбани во знак на жалост за ратификацијата на Договорот од Преспа, седиштата на СИРИЗА ги чува полицијата

Мицотакис: Тежок и тажен ден за Грција

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

МВР се оградува од случувањата во ИВЗ

Редакција

Градоначалникот на Велес и неговото семејство негативни на коронавирусот

Редакција

Ќе се собираат 150.000 потписи за нов референдум за името

Никола Осило