еМагазин
Image default
Бизнис

Виталиа за суперанализите на АХВ: Набавените суровини се во согласност со регулативата на ЕУ

Од Виталиа со реакција на резултатите од суперанализитие на Агенцијата за храна и ветиринарство (АХВ). Ви ја пренесуваме истата.

„Европската Унија дозволува минимум концентрација на ГМО во храната и сè што е под 0,9 отсто се третира како Нон ГМО. Истото законодавство го има и Србија, поради што суровините кои се набавени од страна на нашата компанија се со спецификација согласно ЕУ регулативата и со потврда дека производите се произведени од генетски немодифицирана соја.

Со новиот правилник во Македонија донесен пред три години, со кој се забранува било какво присуство на генетски модифицирани организми, Македонија се одалечува од европското законодавство што може сериозно да му наштети на стопанството.

Во корист на индустријата и потрошувачите Виталиа ќе побараа хармонизација со европското законодавство, затоа  што Правилникот е неконструктивен и ваквите отстапувања само предизвикуваат паника кај јавноста“, велат од компанијата.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

ЕДС го доби тендерот на МЕПСО за набавка на струја вреден 425.000 евра

Никола Осило

Фондот за здравствено осигурување вработува 11 раководители, плата до 31.340 денари

Никола Осило

Ангеловска-Бежоска: Во нашиот регион, учеството на најбогатите 10% во вкупниот доход е околу 29%

Редакција