еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Реакции: „Твитер“ зовре по гласањето за уставните измени

Илјадници реакции на социјалните мрежи има по вчерашната одлука на Собранието да започне со измени на Уставот. Твитерџиите во зависност од своето мислење по прашањето за името постираа пораки за радост и поддршка, но и тага, па дури и омраза кон пратениците кои гласаа за почеток на промена на Уставот.

Ви пренесуваме дел од нив:

„За мене Мукоски и Камчевска се генијалци! Лапаа милиони 11 години, лапнаа сега милиони за гласања плус нема затворски казни за нив! А вие работете за 200 евра и наредни 15 години надевајте се дали ќе влезете во ЕУ и со еден живот што го имате, нема да доживеете да го видите ЕУ“.

„Цела вечер врне надвор. Бог жнее ВМРОвски солзи“.

„Dear Vankovska suck it. Best regards Wess“.

„Во година и нешто на власт, владата го прекрши уставот безброј пати за денес да изнуди глас “ЗА” од пратеници со уцени, терор, мито и корупција за промена на истиот тој факен Устав кој не го почитува и го крши цела факен година назад. И пак ќе шетаат слободно …“

„Јас не познавам друг народ кој повеќе страдал од предавствата на своите синови – изроди како македонскиот. Историјата не памети друг таков пример кога еден ист народ по традиција, јазик и вера се разделува на разни спротивни страни, една од друга потуѓа…“ – Гоце Делчев

„Гласот на народот навистина нема моќ….честитки пратеници за СВОЈТЕ срамни одлуки. Мрачен ден за Македонија“.

„The voice of the people really must have no power…congratulations MPs for YOUR shameful decisions. Macedonia is dark today.“

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ќе се распадне ли ВМРО-ДПМНЕ по исклучување на 7. пратеници кои гласаа „за“ промена на Уставот

Почнуваат уставните измени: Добро утро, Северна Македонија

Што побараа пратениците на опозицијата кои гласаа „за“ промена на Уставот

Стартува промената на Уставот: Која е процедурата понатаму

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Standard and Poor’s“: Успешно решение за името би било „бинго“ за Македонија

Никола Осило

Ципрас до Заев: Честитки пријателе, вечерашното гласање е важен чекор кон нашиот заеднички успех

Редакција

Почина поранешниот претседател на Собранието, режисерот и писател Љубиша Георгиевски

Редакција