еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Референдумот за промена на името повторно оспорен пред Уставниот суд

Уставниот суд на Република Македонија на седницата закажана за 05.12.2018 година ќе ја разгледува иницијатвата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распишување референдумот за прифаќање на договорот од Преспа и зачленување на земјава во ЕУ и НАТО односно за промена на името на земјава во Република Северна Македонија донесена од Собранието на Република Македонија на 30.07.2018 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Уставен суд ја отфрли иницијативата за оспрување на одлуката за референдум

Фото: Уставен суд

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Повторно вратена редовната автобуска линија до Солун

Редакција

(ВИДЕО) Триесетина партии се обединија за позитивен исход на референдумот

Никола Осило

Кој е Ѓоко Камчев, кој седнува во пратеничката фотелја на Груевски

Редакција