еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Рекорден пораст: Просечната плата за еден месец „скокна“ за 1.049 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во декември 2019 година, изнесувала 26.836 денари, што е зголемување за 1.049 денари во однос на ноември, 2019 година кога просечната плата била 25.787 денари, покажуваат најновите податоци на Државниот завод за статистика (ДЗС).

Во ДЗС, пораст на платите во периодот ноември-декември 2019 година регистрираат во секторите: стручни, научни и технички дејности (9.3 %), информации и комуникации (8.4 %) и објекти за сместување и сервисни дејности со храна (6.8 %).

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Национален парк Пелистер го доби тендерот за набавка на огревно дрво на општина Битола вреден 40.000 евра

Никола Осило

„Сектрон“ го доби тендерот на Владата за набавка на опрема за видео надзор

Никола Осило

Убава вест: Се повеќе семејства се занимаваат со пчеларство, регистрирани 6.000 одгледувалишта

Никола Осило