еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Рекордни 461 милиони евра за плати на администрацијата во буџетот за 2019 година

Владата го објави предлог-буџетот за 2019 година во кој се предвидува расходите за исплата на плати во администрацијата да изнесуваат 28,4 милијарди  денари или околу 461 милиони евра што е зголемување за 1,5 милијарди денари (24 милиони евра) или за 5,7 отсто повеќе во однос на 2018 година период во кој за оваа намена се одвоени 26,8 мијарди денари или 436 милиони евра.

„Во рамки на овие средства предвидено е покачување на платите за 5 % за вработените во буџетските корисници во последниот квартал од годината, односно почнувајќи со исплатата на септемвриската плата во 2019 година. Ваквото зголемување се предлага со цел подобрување на стандардот на живот на вработените и зголемување на мотивот за професионално, квалитетно и
целосно исполнување на работните задачи, особено во фаза на спроведувањето на преговорите околу интеграцијатаво ЕУ и НАТО“, пишува во предлог-буџетот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Детален преглед: Како Владата ќе го полни и празни буџетот за 2019 година

Доминација на државните институции во огласите за вработување

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ќе го преземе ли Фатмир Етеми управувањето со „Скопски пазар“?

Никола Осило

Кои се тие функционери кои не ги фатила „метлата“, а местеле милионски тендери, за кои зборува поранешниот советник на Тевдовски, Јовановиќ?

Редакција

Твитер „збесна“ за куќниот притвор: „Кога на власта и треба 2/3 мнозинство, Мијалков и прави брегзит на Шутка“

Никола Осило