еМагазин
Image default
Ретро ТОП СТОРИИ

Подзаборавено видео: Македонката што му ја предаде штафетата на младоста на Тито

Повозрасните македонски граѓани имаат убави спомени од прославата на 25 Мај – Денот на младоста.

На видеото може да се види како штипјанката Лилјана Жежова (Марковска) ја дава штафетата на младоста на претседателот Тито (стадион ЈНА, Белград, 25.05.1970).

Лилјана е една од 34-те младинци кои ја врачиле штафетата на Тито и тогаш имала 18 години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Како граѓаните на Кочани ја дочекаа штафетата на младоста во 1982 година

(ВИДЕО) Штафета, слетови, Лепа Брена: Како се славеше 25. мај, Денот на младоста

Фото/Видео: Youtube/Александар Донски/Jugoslovensi partizani

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Д-р Жарко Костиќ, мотивациски говорник и тренер за личен развој: Помагајте им на другите, за тоа постоиме!

Редакција

Заев: Убав ден да им оддадеме почит на сите што ги бранат правата на ЛГБТИ заедницата

Никола Осило

Што се случува со мерцедесот за чија набавка Груевски доби 2, а Јанкулоска 6 години затвор?

Редакција