еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Рикер и порача на опозицијата дека „времето за игри е поминато“ и за доброто на земјата да биде конструктивна

Американскиот в.д. помошник државен секретар, Филип Рикер, кој е во посета на Македонија, на денешната прес конференција со премиерот Зоран Заев, и порача на опозицијата дека „времето за игри е поминато“ и дека таа за доброто на земјата треба да биде конструктивна.

„Како и во секоја вистинска демократија улогата на опозицијата е клучна. Опозицијата мора да биде конструктивна, но времето за игри е поминато, време е работите да се придвижат за доброто на земјата.

Ова е клучно за процесот на евроинтеграции, но и за граѓаните. Времето да се задржува ова од страна на опозицијата треба да заврши и се надевам ќе имаат конструктивен пристап.

Мора да видиме разумни напори, закон за Јавното обвинителство мора да се придвижи, а неговото усвојување сега значи дека тоа повеќе нема да биде ‘прашање‘ и ЕУ ќе може да ги отвори пристапните преговори наесен“, рече Рикер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицкоски: Неконструктивна е власта, а не опозицијата

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(ВИДЕО) Османи го „сефтоса„ летот Атина-Скопје, прв помеѓу Македонија и Грција по 10 години

Редакција

КОД: Кога го апселе Мијалков бил во друштво на пратениците Муковски, Василевски и Нола Исмаиловска Старова

Редакција

(Фото) Јанкулоска после судење си замина со моторче и со наопаку ставена кацига

Редакција