еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ

„Ругање со Христос“ награден на Меѓународниот филмски фестивал во Монтреал

На вчерашната церемонија за свеченото затворање на 42-то издание на Меѓународниот филмски фестивал во Монтреал, на филмот „Ругање со Христос“ на режисерот Јани Бојаџи му беше доделена единствената награда за иновативност, соопшти на својот Фејсбук профил, Бојаџи.

Во „Ругање со Христос“ се испреплетуваат четири приказни, работен е според вистински настани од блиската историја, едната е битката на Радуша и киднапирањето и малтретирањето на мавровските работници за време на воениот конфликт 2001, како и убиството на младиот Ванчо Каранфилов во Тетово, кој беше застрелан додека играше кошарка.

Фото: Промо

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Уметничка акција: Облечете папучи и „Седете дома” 

Редакција

Изложбата „Јапонија” на Дејан Колевски во НЛБ Галерија

Редакција

(Видео) AVON лансира два фантастични новитети за да го одбележи 15-годишниот јубилеј од постоењето на својот најпознат мирисен бренд ТТА

Редакција