еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Русија бара преименувањето на Република Македонија да го разгледа Советот за безбедност на ОН

Официјална Москва смета дека прашањето за преименувањето на Република Македонија, кое помина со усвојувањето на измените на Уставот во македонскиот Парламент, треба да се најде на разгледување пред Советот за безбедност на ОН.

-Ставот на Руската Федерација во врска со проблемот за името на македонската држава останува непромет – одржливо решение мора да биде најдено без надворешен притисок, наметнување рокови и услови од надвор и врз основа на широка јавна поддршка и во Република Македонија и во Грција и исклучително во рамки на законот. Ние сметаме дека ова прашање би требало да биде разгледано од Советот за безбедност на ОН согласно параграфот 3 од Резолуцијата 845 на СБ на ОН, стои во соопштението од руското МНР.

МИА/Фото: Влада

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ќе се собираат 150.000 потписи за нов референдум за името

Твитер „експлодира“ за Северна Македонија: „Леле кој че се објаснува в лето на одмор во Грција од кај сум“

Името Република Северна Македонија влегува во меѓународна употреба веднаш, за домашна во следните 5 години

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Агенцијата „Контакт бизнис“ го доби тендерот на Катастарот за привремени вработувања „тежок“ 130.000 евра

Никола Осило

Се огласи Христијан Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ го исчисти лошото во партијата

Никола Осило

Државното правобранителство вработува шест лица, плата до 28.068 денари

Никола Осило