еМагазин
Image default
Македонија

Русија: Западот на најгруб начин се меша во внатрешните работи на Македонија и со сила сака да ја внесе во НАТО

САД и државите од ЕУ на најгруб начин се мешаат во внатрешните работи на Република Македонија, преку туркање на преименувањето на земјата во Парламентот, сметаат од руското Министерство за надворешни работи, објави ТАСС.

„По неуспехот на референдумот на 30 септември, организиран со надеж да се добие сенародно одобрување на грчко-македонското „компромисно решение“, Вашингтон и водечките земји од ЕУ имаат намера да го протуркаат внесувањето на диктираните „промени во Уставот на земјата во Парламентот“, наведуваат од руското МНР.

Според Москва, во прашање е најгрубо мешање на САД и ЕУ во внатрешните работи на Скопје.

„Во моментов се случува најгрубото мешање на САД и ЕУ во внатрешните работи на Скопје, кое ги надминува сите разумни граници. Целта е внесување на Македонија во НАТО по секоја цена“, наведува руското МНР.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Руската амбасада возврати на обвинувањата на „Гардијан“ за неуспехот на референдумот

Никола Осило

ЗНМ: Осуда за нападите врз весникот „Заман-Македонија“

Редакција

Можното прашање за консултативен референдум: „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Македонија и Грција“

Никола Осило