еМагазин
Image default
Македонија

Руските „пранкери“ за „Политика“: Освен Заев, не успеавме да лажеме друг функционер цела година

Руските пранкери  Владимир Кузњецов – Вован и Алексеј Стољаров – Лексус во интервју за српскиот весник „Политика“, велат дека не очекувале дека „пранкот“ со Зоран Заев ќе биде толкава сензација во Северна Македонија. Велат дека освен македонскиот премиер, досега не успеале да лажат некој друг функционер цела година.

„Македонија ни го привлече вниманието во август 2018 година, затоа што светските и руските вести почнаа да јавуваат за неминовно преименување на земјата. Го добивме Заев, но по првиот разговор одлучивме да почекаме уште малку за да слушнеме од него уште важни информации. Тој ни го даде мобилниот телефонски број, па продолживме да комуницираме преку „Воцап“.

Но, интересот на медиумите за Северна Македонија набргу исчезна, па со премиерот комунициравме повремено. Последниот разговор со него ни беше на 20 април, затоа што беше јасно дека Порошенко следниот ден ќе изгуби на изборите. Ја објавивме снимката дури по два месеца, затоа што една недела подоцна имавме поважен разговор со претседателот Макрон“, велат Вован и Лексус.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Гордана Јанкулоска 2015: Шупрајш Зоран Заев 2019: Вери гут“: Твитер реакции за премиерот и руските комичари

И Заев им вртел на руските комичари

Заев на руските комичари им праќал слики со Меркел

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Низ кои три фази би требало да оди постапката за уставните измени

Редакција

Продолжува судењето за уривањето на „Космос“

Редакција

Обвинителството даде уште три позитивни мислења за амнестија до Кривичниот суд, 14 други се одбиени

Редакција