еМагазин
Image default
Македонија

СЈО препорача куќен притвор и за Сашо Мијалков

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) даде позитивно мислење на Сашо Мијалков како осомничен во случајот „Империја“ да му се додели куќен наместо затворски притвор.

Мислењето е доставено до Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 кој треба да донесе одлука дали Мијалков ќе излезе од Шутка.

Причината за ваквото мислење е што од обвинителството сметаат дека веќе се собрани доволно материјални докази во случајот, а и со куќниот притвор осомничениот не би можел да влијае на сведоци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ќе се спасат ли од затвор Канческа, Авировиќ, Кочан: На Комисија експресно поминаа измените на КЗ

Поради притворот на Мијалков и Камчев и Законот за амнестија „висат“ уставните измени: Има потврда за 76 гласа

Твитер „прегреа“ за амнестијата и притворот: „Правна држава, жими ашимов“

Амнестија „кому иде“: Што да кажат затворените за кражба на ќебапчиња?

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Веста за промената на името одекна во светските медиуми

Никола Осило

Катица Јанева очекува за дваесетина дена Груевски да биде во затвор

Редакција

(Галерија) Црвенковски, Ахмети, Иванов и Мицкоски не беа на подигнувањето на знамето на НАТО пред Влада

Редакција