еМагазин
Image default
Свет

САД загрижени поради зголемената продукција на кока во Колумбија

Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа изјави дека САД се многу загрижени поради зголеменото производство на кока во Колумбија.

Тој наведе дека САД ќе работат со Колумбија за двојно да се намали продукцијата на кока до крајот на 2023 година.

Американскиот државен секретар истакна дека разговарал со колумбискиот претседател Иван Дуке Маркез и за кризата во соседна Венецуела, каде хиперинфлацијата и недостигот на лекови принудила повеќе од три милиони жители да ја напуштат земјата во изминатите неколку години, а повеќе од еден милион од нив сега живее во Колумбија.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Најмалку 35 загинати по уривањето на надвозникот во Џенова

Редакција

(Видео) Русија го промовира новиот беспилотен суперсоничен нуклеарен бомбардер

Никола Осило

Листа на најмоќни држави: На пиедесталот САД, Русија и Кина, Македонија не е рангирана

Никола Осило