еМагазин
Image default
Техно

Само третина од интернет корисниците купуваат онлајн

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2018 година, 79.3 % од домаќинствата имале пристап на интернет од дома.

Учеството на домаќинствата според типот на населеното место со фиксен широкопојасен интернет во вкупниот број домаќинства e 70.4 % во 2018 година.

Во првото тримесечје од 2018 година, од вкупното население на возраст од 15 до 74 години, интернет користеле 79.2 %, а 68.7 % го користеле секој ден или речиси секој ден.

Мобилниот телефон или паметниот телефон биле најкористени средства за пристап до интернет кај корисниците на интернет во овој период, а најмногу кај лицата на возраст од 15 до 24 години (91.8 %), а 74.9 % од лицата користеле компјутери, лаптопи, паметни телефони, таблети или други преносливи уреди на работа.

Само 31.6 % од лицата кои употребиле интернет, нарачале/купиле стоки или услуги преку интернет во последните 12 месеци, а мнозинството (54.9 %) од нив купиле облека или спортска опрема.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Прв пат снимен звукот на планетата Марс

Никола Осило

Со мотото „Од заедницата, за заедницата“ започна гласањето за седмите по ред #ТвитерНагради

Редакција

Студентите на ФИНКИ ќе може стручната пракса да ја вршат во ВИП

Редакција