еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

СДСМ ќе пресече: Ќе има ли предвремени парламентарни избори

Раководството на владејачката СДСМ денеска ќе одлучува дали заедно со претседателските избори, ќе има и предвремени парламентарни избори како што бара опозициската ВМРО -ДПМНЕ.

Денеска ќе заседаваат и и Извршниот и Централниот одбор на партијата, кои меѓудругото ќе треба да ја почнат и процедурата за избор на кандидат на СДСМ за претседателските избори.

Од коалциониот партнер на СДСМ, ДУИ во неколку наврати посочија дека тие не се вонредни парламентарни избори и дека предност треба да им се даде на реформите, од кои зависи понатамошниот пат на Македонија кон ЕУ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шекеринска, Димитров, Пендаровски и Спасовски „намигнуваат“: Кој ќе биде претседателски кандидат на СДСМ?

Двајца од десетте можни кандидатии за претседател на држвата, чии рејтинг го мери СДСМ се Албанци

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Претседателката на ССК, Арсовска: По чија мерка ќе се кројат постапките за јавни набавки?

Редакција

Проблемот со уличните кучиња станува алармантен: Треба ли уште некој да загине, за да се реши

Редакција

Кој каде се враќа: Лиле Стефанова во Обвинителството во Радовиш, Фатиме Фетаи и Ленче Ристоска во скопското

Редакција