еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

СДСМ ги оцени изборите како слободни и демократски

По завршувањето на гласањето, шефот на Изборниот штаб на СДСМ, Александар Кирацовски изборите ги оцени како успешни, фер, слободни и демократски.

„Постигнат е цензус. Граѓаните пристапија одговорно пред одлуката за заедничка иднина. Масовно го искористија правото на глас и на мирен и достоинствен начин го избраа петтиот претседател“, рече Кирацовски и додаде дека инситутициите покажаа капацитет изборниот ден да помине во најдобар ред.

Кирацовски додаде дека според првичните тенденции Стево Пендаровски е во водство и се очекува победа.

Тој очекува и останатите учесници во изборниот процес да дадат признание за мирно спроведените избори и да не бараат оправдување за поразот преку лажни вести за извесни нерегуларности.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВМРО-ДПМНЕ: Сѐ освен победа на Силјановска ќе фрли темни дамки за сериозен инженеринг

ДУИ: Граѓаните не дозволија кризни и злонамерени сценарија за државата и за Албанците

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Новиот директор на Агенцијата за разузнавање, Муслиу: Назначен сум од Пендаровски зад кого застана и ДУИ

Редакција

„Протестен марш” на ВМРО-ДПМНЕ во Кичево, Мицкоски порача дека тој не треба да му кажува на народот што да прави за референдумот

Редакција

„A дивите „тераси“ звани галии во Вардар, кога ќе ги рушат“: Твитер реакции за најавата за рушење на тераси на 20 кафе барови, гостилници и ресторани

Редакција