еМагазин
Image default
Македонија

СДСМ: Нелегалното следење и прислушување беше одлика на режимот на ВМРО-ДПМНЕ

Нелегалното следење и прислушување беше одлика на режимот на ВМРО-ДПМНЕ, институциите ќе го расчистат случајот кој убедени сме дека е остаток од минатото, извршителите ќе бидат санкционирани, се вели во реакцијата на СДСМ на обвинувањата од страна на ВМРО-ДПМНЕ.

„Антинaродното ВМРО-ДПМНЕ е симбол за системско погазување на човековите права и слободи. Граѓаните, целата домашна и меѓународна јавност многу добро знае кој со години нелегално прислушуваше десетици илјади граѓани: режимот на ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски.

Очигледно е, случајот со снимените телефонски разговори во Основното јавно обвинителство е остаток од минатото и минатите владејачки недемократски структури предводени од ВМРО-ДПМНЕ.
Нелегалното прислушување и системското прекршување на правата и слободите на граѓаните беше нивна одлика.

Од таквите криминални и антинародни политики, Христијан Мицкоски никогаш ниту се огради, ниту се извини, ниту пак некогаш ги осуди. Напротив, тој прави се за да го одбрани Никола Груевски и неговиот криминал“, се вели во реакцијата.

СДСМ очекува од сите надлежни институции до крај да го расчистат овој случај.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Секогаш кога СДСМ е на власт, во Македонија се прислушува

Да не „бомбардира„ и Груевски од Унгарија

Афера прислушување на Обвинителството и Основен суд Скопје 1: Кој не бил прислушуван?

Аферата со прислушувањето на обвинителите отвара дилеми: Кој стои зад „Големото уво“?

Скандалот со прислушувањето се проширува: Покрај на Oбвинителство прислушувани телефоните и на Основен суд

Од 30 септември 2016 година до сега се прислушувани сите фиксни броеви од телефонскaта централа во Обвинителството

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Објавена снимка за која се тврди дека се слуша како градоначалникот на Шуто Оризари, Дудуш, тепа човек во општината

Редакција

Амди Бајрам: Со ВМРО-ДПМНЕ не преговарам; Титаник пропадна, сега сум на другиот брод

Редакција

Од утре пациентите со коронавирусот во Македонија ќе се лекуваат со комбинација од хлоркинин и азитромицин

Редакција