еМагазин
Image default
Македонија

СДСМ почнала постапка за исклучување на градоначалникот на Ново Село, Стојчев од партијата

Уште кога се случи тоа партијата го разреши Боро Стојчев од претседател на општинската организација на СДСМ во Ново Село, изјави Костадин Костадинов, пратеник од СДСМ.

„Започната е постапка за бришење за исклучување од партијата, бришење од евиденција односно отчленување од СДСМ.

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија како одговорна и државотворна политичка партија се водиме од принципите на почитување на правото и на законите.

Оттука го повикуваме Боро Стојчев да си даде неотповиклива оставка од функцијата градоначалник на општина Ново Село. За нас, законите се закони и треба да бидат почитувани и од членството и од функционерите од било која политичка партија“, велат од партијата.

Фото: Фејсбук/Стојчев

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонците не пијат нафта: Со кој памет му простивте на градоначалникот-шверцер?

Пак ќе може да биде градоначалник: Казната на Стојчев за шверц на цигари од 18 намалена на 6 месеци

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Градоначалникот на Охрид, Јован Стојаноски починал од срцев удар

Редакција

СДСМ со реакција за кандидатурата на Ѓорчев: Со години молчеше за криминалите на Груевски

Редакција

По бурните реакции, порпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Стоилковски се извини за сексистичкиот пост за министерката Ангеловска

Редакција