еМагазин
Image default
Македонија

СДСМ прифаќа Чулев да биде технички министер за внатрешни работи

Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ, Наќе Чулев да биде технички министер во министерството за внатрешни работи е прифатлив за СДСМ, соопштија од партијата.

„Чулев не е униформирано лице и против него нема покренато обвиненија, со што се исполнети уставните критериуми. Со овој предлог на ВМРО-ДПМНЕ, не се крши Уставот, не станува збор за воено или униформирано лице и не е под обвинение.

Со тоа се исполнети условите предлогот да оди на гласање во Собранието заедно со целата преодна влада која треба да ги спроведе изборите на 12 април“, соопштија од СДСМ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кој е Наќе Чулев, новиот предлог на ВМРО-ДПМНЕ за технички министер за внатрешни работи

Наќе Чулев е новиот предлог на ВМРО-ДПМНЕ за технички министер за внатрешни работи

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Филипче во посета на кумановската болница: Кадар и опрема има доволно, работата се одвива непречено

Редакција

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се скараа за „Мој ДДВ“: Популизам или успешна политика?

Никола Осило

Заев: Изјавите на Бојан Јовановски се неточни

Редакција