еМагазин
Image default
Бизнис

Се јави сопственикот на „Нефа мебел“: Сите ќе ги добијат парите, се извинуваме за стресот

Никој од купувачите и од работниците во „Нефа“ нема да биде измамен и сите ќе си ги добијат парите, тврди рускиот инвеститор Андреј Ходашевиќ во соопштение до јавноста во Србија, пренесува српски „Блиц“.

Во соопштението до јавноста во Србија, Ходашевиќ ветува дека како сопственик на холдингот ќе обезбеди буџет за враќање на парите и оти до 31. мај ќе ги уплати парите на сметката на српската компанија, која сума, тврди, ќе биде доволна за да се вратат парите на тие што нарачале мебел и да се исплатат платите на вработените.

„Искрено се извинуваме поради стресот кој го претрпевте врз основа на медиумските објави за руски крадци и измамници“, пишува во писмото.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Доколку државата седи со скрстени раце, другите производители ќе го платат „цехот“ на „Нефа мебел“

(Видео) Кој стои зад измамата во „Нефа мебел“ која ја тресе Србија и Македонија?

Фото: Big fashion

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Витаминка“ ги зголеми приходите за 20%

Никола Осило

Македонски Телеком доминира на пазарот на фиксна телефонија

Никола Осило

Бахамите најголем странски инвеститор во Македонија во 2019 година

Никола Осило