еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Се јави Уставниот суд: Со коментари и прејудицирање се врши упад во нашата работа

Обидите за омаловажување на Уставниот суд, неговиот углед и угледот на судиите, со прејудицирања на судските одлуки, со политички, а не со правни аргументи, не е во интерес на напорите за изградба на владеење на правото и правната држава, велат во денешното соопштение од Уставниот суд.

„На 27.10.2019 година, Уставниот суд на Република Северна Македонија, по поднесената иницијатива за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување, Судот расправаше и донесе Решение за поведување на постапка за оспорениот член од Законот. Постапката по предметот е во тек“, се наведува во соопштението.

Уставниот суд, какошто посочуваат оттаму, со внимание ги следеше написите, коментарите, изјавите на претставници на одредени државни органи, дел од медиумите и поедини експерти во кои беа изнесени невистини, обиди за прејудицирање на одлуките на Уставниот суд и невистинито информирање за исходот на гласањето, но и необјективни и нестручни коментари.

Судот смета дека со коментарите и прејудицирањата, се врши директен упад и притисок за нормално функционирање на Судот и неосновано се повредува угледот на Судот и честа и личноста на уставните судии.

„Темелни вредности на нашиот уставно-правен поредок, покрај другите, се владеењето на правото и поделбата на власта. За Уставниот суд е неприфатливо некој да се меша или да влијае во неговата работа и одлучувањето. Одлуките на Уставниот суд се конечни и извршни и секој е должен да ги почитува Уставот и законите“, се наведува во соопштението од Уставниот суд.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На Уставен суд после три години му „текнало“ да расправа за укинатото помилување

Кои се уставните судии кои ќе имаат пресуден збор за Законот за помилување?

Помилувањето ги засени хонорарите: „СЈО е мртво, да живее Уставен!“

Каков имот пријавиле уставните судии: Ајдари има стан и куќа, а вози Мазда 3

Каков имот пријавиле уставните судии: Мурати има куќа и два стана

Фото: Уставен суд

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Галерија) Блерим Река приватно: Има три деца и е дедо на две внуки и два внучиња

Редакција

„Тепачка“ за акциите на „Алкалоид“ и „Комерцијална банка“ пред исплата на дивидендата

Никола Осило

Министерката Мизрахи: Таблата поставена во Министерството е наследена, не постои стара и нова

Редакција