еМагазин
Image default
Бизнис

Се намалува цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши намалување на  малопродажните цени на нафтените деривати во прoсек за 1,8 % во однос на малопродажните цени на нафтените деривати утврдени согласно Одлуката од 20 јануари.

Од ноќеска на полноќ 00:01 часот на 28.01.2020 година, малопродажните цени на бензините „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“ се намалуваат за 0,50 ден/лит и со тоа малопродажната цена на „еуросупер БС-95“ изнесува 67,50 ден/лит, додека малопродажната цена на „еуросупер БС-98“ изнесува 69,50 ден/лит.

Малопродажните цени на еуродизел и на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат за 1,00 ден/лит и со тоа малопродажната цена на дизелот изнесува 60,00 ден/лит, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 49,00 ден/лит, информираат од РКЕ.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Cashback World повторно ги изненади своите онлајн купувачи – овој пат со паметен „plug-in” за интернет пребарувачите

Редакција

„Раде Кончар-контактори и релеи“ го доби тендерот на МВР за набавка на регистарски таблици за возила вреден 575.000 евра

Редакција

Раст на станбените и потрошувачките, пад на автомобилските кредити

Никола Осило