еМагазин
Image default
Бизнис

Се повеќе граѓани и фирми на листата должници на УЈП: Вкупниот долг над 10 милијарди денари

Управата за јавни приходи ја објави најновата листа на должници за долгови доспеани до 31.07.2018 и неплатени до 31.10.2018 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини.

На најновата листа објавени се 2.153 должници – правни лица (повеќе за 110 од претходната листа) и 2.175 физички лица (повеќе за 113 од претходната листа).

Вкупно објавениот нето долг изнесува 10.086.508.268 денари, повеќе за 328.819.629 денари од претходната листа.

Нето-долгот за даноци и придонеси изнесува 10.047.251.963 денари (повеќе за 318.331.768 денари од претходната листа), додека долгот за царински давачки е 39.256.305 денари (повеќе за 10.487.861 денари од претходната листа).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Звучни имиња на најновата листа должници на УЈП: Компании и фудбалски клубови должат милиони

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Поради очекувано невреме: До 18 часот дозволен влез на товарни возила во Грција на премините „Богородица“ и „Стар Дојран“

Редакција

Над 800 илјади евра отштета ќе исплати осигурувањето за сообраќајката кај Ласкарци

Редакција

Распишан оглас за вработување на 9 лица во затворот Идризово, плата до 21.010 денари

Никола Осило