еМагазин
Image default
Македонија

Се укинува плаќањето по учинок на здравствените работници, ќе земаат плата согласно колективен договор

На предлог на Министерството за здравство, на денешната седница на Владата е донесена одлука до Собранието на РМ да биде доставен Предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за здравствената заштита, во кој, меѓу другото, се укинува принципот по плаќање по учинок на здравствените работници и основната плата и делот за успешност ќе се утврдува согласно колективниот договор, како создавање на услови за обезбедување здравствени работници во јавните здравствени установи преку преземање од приватните здравствени установи.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Пак ќе може да биде градоначалник: Казната на Стојчев за шверц на цигари од 18 намалена на 6 месеци

Редакција

Поранешниот премиер топ тема во регионални медиуми: „Каде се крие Груевски?“

Редакција

Рускоска вели дека здравствената состојба на Боки 13 е во ред

Редакција