еМагазин
Image default
Македонија

Се уште не се знае кога ќе почнат да се издаваат пасоши и лични карти со новото име

Се уште нема точен датум од кога ќе почнаат да се издаваат пасоши и лични карти со новото уставно име – Северна Македонија, велат од МВР.

Според претходни најави тоа треба да се случи до крајот на годината.

„Во однос на издавањето на нови патни исправи, претстои ревидирање на Правилникот за обрасците на патните исправи и визи на државјаните на Република Македонија, за начинот на фотографирање и земање на потпис за патните исправи и за водење на евиденција, со што ќе се предвиди формата и содржината на обрасците на новите патни исправи, по што ќе следува постапката за набавка на нови патни исправи, за што граѓаните навремено ќе бидат известени за промената“, велат од МВР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Од 15 јуни МВР ќе издава регистарски таблици со NMK, намсто со МК

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Телата на тројцата загинати во сообраќајката кај Лесковац денеска ќе бидат пренесени во Македонија

Редакција

Милошоски: Најголемите ширачи на лажни вести дека Македонија добила датум за преговори со ЕУ се Заев, Димитров и Османи

Редакција

Камчев, Панделески и Јосифовиќ се ослободени од куќен притвор, ќе се бранат од слобода

Редакција