еМагазин
Image default
Македонија

Се воведуваат уште 10 неработни денови: Празници за Грците, Бугарите, Русите…

Со предлог-законот за измена на Законот за празниците кој е влезен во собраниска процедура се додаваат нови алинеи со кои како неработни денови за припадниците на словенечката заедница, унгарската заедница, полската заедница, египќанската заедница, хрватската заедница, црногорската заедница, ерменската заедница, бугарската заедница, грчката заедница и руската заедница, се прогласуваат и деновите:

– 8. февруари, празник за припадниците на словенечката заедница

– 15. март, празник за припадниците на унгарската заедница

– 3. мај, празник за припадниците на полската заедница

– 24. јуни, празник за припадниците на египќанската заедница

– 25. јуни, празник за припадниците на хрватската заедница

– 13. јули, празник за припадниците на црногорската заедница

– 21. септември, празник за припадниците на ерменската заедница

– 22. септември, празник за припадниците на бугарската заедница

– 28. октомври, празник за припадниците на грчката заедница

– 4. ноември, празник за припадниците на руската заедница.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Судење за „Монструм“: Фетаи праша дали воопшто е побарана екстрадиција за обвинетите Демри и Исмаиловиќ од Косово

Редакција

Во Кривичен рочиште за „Талир“, за незаконско финансирање на ВМРО-ДПМНЕ

Редакција

МВР распиша меѓународна потерница по екс-премиерот Никола Груевски

Никола Осило