еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Седете дома за да им олесниме: 23.000 здравствени работници се грижат за два милиони народ

Министерот за здравство Венко Филипче денеска уште еднаш апелираше граѓаните да седат дома, да ги почитуваат мерките, бидејќи медицински се издржани.

„23.000 здравствени работници се грижат за два милиони народ. Очекуван е бројот на зголемување на случаи, но мора да се почитуваат овие мерки. Кривата на раст спласнува само во оние држави каде што се почитуваат мерките,“ изјави Филипче.

Тој рече дека до Владата ќе се предложат дополнителни мерки за лицата на 65 години на кои ќе им се ограничи движењето преку ден, а во раните утрински часови да можат да ги извршат потребите.

Нови мерки ќе има и за младите за во текот на денот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Прв смртен случај од корона вирусот во Македонија, жената два пати била тестирана тестовите биле негативни

(Видео) Босански лекар од Италија: Војна преживеав вакво нешто немам видено, корона вирусот го „јаде“ ткивото на белите дробови

Македонка од центарот на епидемијата на корона вирусот во Италија: Младо активно лице ја зарази цела Ломбардија, седете дома!!!

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Инаугурацијата на новиот претседател Пендаровски на 12 мај

Редакција

(Видео) Масакар во Тексас: Најмалку 20 лица се убиени во продавница на „Волмарт“

Редакција

Вознемирувачко видео: Крвави борби со кучиња во Македонија

Никола Осило