еМагазин
Image default
Македонија

Седум години од смртта на Глигоров: Првиот претседател почина на денешен ден

На денешен ден во 2012 година, почина првиот претседател на Македонија, Киро Глигоров. Глигоров почина на 94-годишна возраст.

„Како прв претседател на самостојна и независна Република Македонија, Глигоров имаше клучна улога во процесот на политичкото осамостојување на Македонија и нејзиното меѓународно признавање. Остануваат запаметени, меѓу другото, и неговите ставови за добрососедските односи дека „ние со сите наши соседи сакаме да имаме добри, пријателски односи, да имаме што поотворени граници, и да се свртиме кон оние проблеми кои не обединуваат, кои бараат заемна соработка – економска, политичка, и друга… И да ја оставиме историјата на страна“, се вели во соопштението од владината прес-служба.

Владина, на СДСМ и делегација на ВМРО ДПМНЕ, денеска положија цвеќе и оддадоа почит на гробот на Глигоров.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Истрага „Пропаганда“ на СЈО: Како се ширела „пропагандата“ на Груевски со пари на граѓаните

Редакција

Што побараа пратениците на опозицијата кои гласаа „за“ промена на Уставот

Редакција

До 11 часот во КПУ Затвор – Скопје гласале преку 60 затвореници

Редакција