еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ

Советот за етика во медиумите иницира формирање мрежа за справување со говорот на омраза во медиумите

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), со поддршка од Мисијата на ОБСЕ во Скопје, денеска иницира формирање мрежа за справување со говорот на омраза во медиумите.

На денешната средба во хотел „Мериот” во Скопје присуствуваа претставници на професионалните медиумски и новинарски здруженија, државни тела за заштита на човековите права, државни и регулаторни тела и граѓански организации.

Процесот за приклучување кон иницијативата е отворен за сите заинтересирани организации, здруженија, институции и медиуми кои работат на јазиците на различните заедници.

Заинтересираните за приклучување кон иницијативата можат да се обратат до СЕММ како координатор на иницијативата.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Пет нови интернационални награди за „Тиквеш“ и „Домен Лепово“

Редакција

ТАВ Македонија доби плакета за најдобри општествено одговорни практики за 2018 година

Редакција

ЕВН ја почна изградбата на полигон за тренинг на млади електро монтери и електро техничари

Редакција