еМагазин
Image default
Македонија

Шекеринска: За уставните амандмани ќе дискутираме со различни пратеници и пратенички групи

За нацрт-амандманите за промена на Уставот, предвидени со договорот за името со Грција, за кои рокот на Владата е 15 дена, министерката за одбрана Радмила Шекеринска рече дека ќе се потрудат и порано да ја завршат задачата.

На новинарско прашање дали ќе бидат пет аманадмани, рече дека не сака да прејудицира зашто тоа ќе значи дека Владата повторно го води главниот збор.

„За овие теми, за текстот на амандманите сакаме да дискутираме и со различните пратеници, и со различните пратенички групи. Ќе ги земеме предвид сите одредби на Договорот и ќе се водиме од нашите интереси – да обезбедиме целосна имплементација на Догооворот и да обезбедиме гаранција за македонските интереси„, рече Шекеринска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стартува промената на Уставот: Која е процедурата понатаму

Сите детали од владиниот предлог за промена на Уставот

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Фокус: Случајот „Рекет“ добива меѓународна димензија, обвинител имал имот во Грција

Редакција

Кои се тие функционери кои не ги фатила „метлата“, а местеле милионски тендери, за кои зборува поранешниот советник на Тевдовски, Јовановиќ?

Редакција

5 лица хоспитализирани, 7 имале претходни заболувања, детали за новозаразените со коронавирусот

Редакција