еМагазин
Image default
Македонија

Штипските епидемиолози почнаа со тестирањето на работниците од петте конфекции

Почна масовното тестирање на текстилните работници во петте конфекции, кои од денеска треба да се затворени. Директорката на Центарот за јавно здравје-Штип, Марија Димитрова вели дека денеска ќе земат околу 200 брисеви.

„На помош денеска ни пристигнаа и двајца лаборанти од Ценатрот за јавно здравје-Кочани. Сметаме дека во кадровскиот дел сме екипирани и со оваа помош ќе го извршиме тестирањето на текстилните работници,“ вели Димитрова.

На терен се две екипи, кои ги земаат брисевите од домовите на лицата кои се опфатени од масовното тестирање и еден тим работи во пунктот, кој зема брисеви по упат од матичните лекари.

Штипските епидемиолози масовното тестирање на околу 500 работници во овие конфекции ќе го завршат до 6 јуни.

МИА/Фото: Општина Штип

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Штип ќе бидат затворени пет конфекции, 600 луѓе ќе бидат ставени во самоизолација

Во Штип и Карбинци 14 новозаразени со Ковид-19, меѓу кои и две деца на возраст од една и три години

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Убава вест: Оздравени 1.122 лица кои боледувале од Ковид-19

Редакција

До 17 часот одзивот на гласање 38,78 отсто, за Дерковски излезноста задоволителна

Редакција

Пендаровски официјално не е информиран за оставката на премиерот Заев

Редакција