еМагазин
Image default
Техно

Што Македонците најмногу купувале онлајн?

Македонците како и во минатата година, најмногу купувале облека и спортска опрема но структурно со помало учество од минатата година. На сметка на тоа повеќе купувале производи за домаќинство, храна и друго, вели авторот на текстот Нина Ангеловска, основач на „Групер“ и претседател на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија.

„Она што е особено значајно за е-трговците од Македонија е дека за разлика од минатата година (31,7%),  Македонците најмногу онлајн купувале од продавачи од земјата (52,3%). Ако во минатото доминантна онлајн трговија била кај продавачите од другиот дел на светот, најновите податоци на Државниот завод за стстистика покажуваат дека Македонците доминантно онлајн тргувале од домашните е-трговци, што е осбено за поздравување“, вели Ангеловска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Над 400.000 граѓани купиле онлајн: Е-трговијата со пораст од 62%

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Два тима победници на Фин Хакатонот: Ќе развиваат апликација, видео и игра за буџетот

Редакција

(Галерија) DigiGirlz ги запозна девојчињата од Штип со светот на ИТ

Редакција

(ВИДЕО) Ќе се доближи на најмало растојание до Сонцето досега: НАСА ја лансираше соларната сонда „Паркер“

Редакција